Choď na obsah Choď na menu
 


Chov a starostlivosť o Iguana iguana.

29. 7. 2009

 

  Leguán zelený patrí v dospelosti medzi najväčšie  druhy jašterov,dorastajú dĺžky 130-180cm z čoho 2/3 dĺžky pripadajú na chvost.Leguány žijú vysoko v korunách stromov, v okolí vodných tokov , v pásmach tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky,veľmi dobre šplhajú a plávajú.

vyskyt-iguana.jpg

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
zdroj obtázka :http://www.reptile.cz/images/stories/Lego_rozsireni/Biomy_svetaLego.jpg
Iné názvy: Green Iguana, Grüner Leguan, Leguán zelený
Potrava:
Posledné výskumy ukazujú, že je 100% bylinožravec aj keď v prírode počas kŕmenia skonzumujú na listoch sa nachádzajúci hmyz. Leguána kŕmime viackrát denne vždy čerstvou potravou a nesmieme zabudnúť na čistú pitnú vodu. Aj keď leguána možno nikdy neuvidíme piť, musí mať dostatok vody.Niektoré pijú pri roseni alebo pri kúpaní,jednoducho olizujú kvapky vody.

Hlavnou zložkou potravy sú listy a listová zelenina: Listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skoroceľ, vika siata, hluchavka biela, žerucha, rukola, roketa, polníček, listy aj kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy, brezy.
V zimnom období,keď nie je dostatok prírodnej potravy kŕmime aj zeleninou:  tekvica, cuketa, dyňa, zelená fazuľka, strúhaná mrkva, petržlen, paštrnák,zeler, červená repa, listy redkvičky,kalerábu, šalátová uhorka, paprika,čínska kapusta,kučeravý kel,poľné uhorky,stopkový zeler .  Ovocím kŕmime málo, iba ako spestrenie potravy, alebo mlsotu ako odmenu: jablko,hrozno,banán,jahody,mango,avokádo,hruška,čerešne,

slivky,kivi. 

 

 

 Do stravy môžeme tak 2x za 14 dní pridať pre spestrenie varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny,ovsené vločky - ale leguánom starším ako 1 rok.

Zeleninu a ovocie nastrúhame strúhadlom-pri krájani hrozí udusenie kúskami potravy.

Na trhu boli aj kvalitné granulované krmivá na rastlinnej báze,ale  sú čoraz menej dostupné, pri kúpe si treba dávať pozor na zloženie,lebo niektorí vyrobcovia pridávajú rôzne živočišne, najmä rybie prísady. Ja vôbec takéto krmivo nepoužívam.
 

Terárium:

Terárium pre leguána staviame orientované hlavne na výšku, leguány sú stromové  jaštery a väčšinu času trávia vylihovaním v najvyššej časti terária.Na začiatok pri kúpe malého 30-40 cm prcka doporučujem menšie /150 x100x80cm/. /v x š x h / .Skôr si na nás zvykne a nebude vo veľkom stratený a hlavne budeme mať dostatok času na prípravu veľkého terária.Malo by byt umiestnené na podstavci nie na zemi,s otváraním z predu. Leguán musí mať pocit bezpečia,preto je vhodné aby konáre prípadne miesto na odpočinok a vyhrievanie bolo nad úrovňou našej hlavy.Nedoporučujem terárium prerobené z akvária.Pri manipulácii a prístupu zhora dochádza k stresovaniu zvierata.Majú vrodený inštinkt - strach z vtákov a pod.. 
Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla.Ak je okno na slnečnej strane,musime v lete dávať pozor aby nedošlo k prehriatiu leguána!Častejšie rosíme,poprípade okno zatienime žalúziami a pod.

 Pre dospelého leguána je vhodné terárium 250 - 200 /v/ x 200 - 160/š/  x 150 /h/  cm,ak máme dostatok miesta, aj väčšie.
Aby mohol šplhať a loziť, osadíme ho silnými konármi /niekoľko osadíme aj vodorovne, aby mal možnosť sa pekne natiahnuť/. Keďže radi leňošia a ohrievajú sa,môžeme do terária umiestniť aj pár políc,kde mu budeme dávať misky s potravou a vodou. Používame konáre všetkých ovocných stromov, ďalej buk, dub,hrab,jaseň ,lipa, breza, topoľ,smutná vŕba...
Nevhodné sú ihličnaté stromy, pretože aj po dlhom čase vylučujú smolu, nevhodný je agát, akácie, oliva,baza .
Konáre upevníme na pevno, nesmú byť prekrížené, pretože pri lození si môže - hlavne mladý leguán zlomiť chvost. Na dno terária doporučujem pevnú podlahu bez substrátu - nehrozí riziko zožrania , nemusime si lámať hlavu pri výbere ,odpadá riziko tvorenia baktérií a ľahšie sa udržuje v čistote. Použiť môžme  linoleum,dlažbu,plávajúcu podlahu.  Niektoré leguány na zem nelozia.
Živé rastliny v teráriu nemajú dlhú životnosť, leguány ich buď zožerú, alebo polámu. Keby ste sa predsa  rozhodli do terária rastliny umiestniť, zamerajte sa na nejedovaté druhy. Umelé rastliny sú síce trvácnejšie, ale neodporúčam výrobky pochádzajúce z Číny, kvôli nevhodným materiálom a farbám.

Hygiena:
Je to čistotné zviera, časom sa naučí robiť svoju potrebu na jedno miesto kam podložíme noviny alebo nádobu s vodou vhodných rozmerov. Ja používam vaničku na kúpanie detí , voda sa vyleje , odpadá veľa práce a je to jednoduchšie kvôli hygiene.
Leguány sa radi kúpu a plávajú a ak máme možnosť zakomponovať do terária nejaký druh bazénu, neváhame. Pozor, radi do vody robia svoju potrebu, preto pripadá dosť práce a nákladov na vodu, niekedy ju meníme aj viackrát denne a teplota vody musí byť minimálne 25 st. Celzia , preto je lepšie ho naučiť na kúpanie vo vani. Leguána rosíme viackrát za deň, najmä zo začiatku kým si zvykne na nás a  manipuláciu v teráriu.


Ohrev a osvetlenie terária.
Leguán   zelený je denný druh - aktívny je cez deň a v noci spí. Všetku svoju energiu čerpá zo slnka, je závislý na teplote okolia a preto mu musíme slnko nahradiť umelými zdrojmi.  Aby prebehol správny proces trávenia, leguán potrebuje teplotu od 32 st., na vyhrievacom mieste musí byť teplota od 35 – 38st a musí mať možnosť zliezť do chladnejšej časti terária, kde udržujeme teploty od 25 do 28 st.. V noci nesmie teplota klesnúť dlhodobo pod 20 st.Osvetlenie a ohrev riešime kvalitnými halogénovými – bodovými svietidlami, ktoré nasmerujeme na viacero miest, kde sa bude leguán ohrievať a tráviť väčšinu času. Na tieto miesta neumiestňujeme misky s vodou a potravou.

Takéto kvalitné svetlá pri menších teráriách do výšky 150 cm umiestníme nad strop terária.Ten doporučujem zhotoviť z dierovaného materiálu - napr. rôzne druhy pletív s malými okami.V takomto prípade lampy zbytočne nezaberajú priestor malému legovi a nehrozí možnosť škaredej popáleniny.Tie sa zvyčajne zle a dlhodobo liečia.

Pre leguány sú podstaté dva druhy UV žiarenia:
UVA: toto žiarenie vydáva väčšina druhov svietidiel, má priaznivý vplyv na psychiku zvierat, ich farbu a správanie.
UVB:je to najdôležitejšia zložka ultrafialového žiarenia, s jeho pomocou prebieha v organizme leguána syntéza vitamínu D 3, pri jeho nedostatku trpia leguány nemocou MBD /metabolic bone disease/ - metabolická porucha kostí. Väčšinou je neliečiteľná a  končí úhynom leguána.
Je niekoľko druhov zdrojov UVB žiarenia - klasické lineárne trubice, kompaktné svietidlá –do klasickej objímky /E27/ a vysokotlaké výbojky. Sú to všetko špeciálne typy svietidiel dostupné v špecializovaných obchodoch. Je nutné si uvedomiť, že do tak veľkého terária musíme kombinovať viacero druhov  svietidiel. Lineárne trubice a kompaktné žiarivky sú pre leguány nevhodné. Majú malý podiel UVB žiarenia a slabú účinnosť, iba niekoľko  cm od telesa. Netreba šetriť a hneď kúpiť kvalitnú výbojku.

Vložené financie sa vrátia na životnosti a kvalite svetelných zdrojov,ale hlavne na zdraví a spokojnosti leguána.Tento fakt veľa chovateľov podceňuje , zbytočne vznikajú zdravotné problémy, nežravosť,zlý proces trávenia.

Dobré podmienky potrebuje leguán od malička,keď sa to zanedbá nedôjde k správnemu vývinu,samičky riadne nedospejú.V dospelosti zas sa často vyskytujú problémy s kladením vajíčiek a väčšinou končia na operačnom stole u veterinára alebo úhynom.
Svetlá montujeme do terária na strop - toto platí pri vysokých teráriách -  tak, aby nebola možnosť spálenia sa leguána o svietidlo a dodržujeme predpísanú vzdialenosť udávanú výrobcom lampy!

Sklo Uvb žiarenie neprepúšťa,maximálne špeciálne a drahé sklá. Treba si uvedomiť,že leguány výborne šplhajú a skáču !
Ak máme možnosť vystavovať leguána priamemu - nefiltrovanému žiareniu – ubytujeme ho na leto do voliéry /pozor na nočné teploty - nesmú klesnúť dlhodobo pod 20 st , pozor na prievan a dážď/.

Veľa chovateľov podceňuje dôležitosť UVB žiarenia ,preto som s dovolením autorov vložil odkazy na špecialne články o svetlách a ich recenziách.

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-vybojky.html

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-zarivky.html

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trubice.html

 

http://www.terashop.cz/ 

Dostupnosť:
Leguána už teraz kúpime  hocikde, existujú rôzne teraristické predajne, burzy, výstavy, cez inzeráty a je bohužiaľ veľa dovozcov, ktorí vozia leguány v zlom zdravotnom  stave zo zahraničia.Väčšina zvierat aj tak pochádza z faremných odchovov zo zahraničia.Dokonca mnohí predajcovia sa nehanbia predávané mláďatá vydávať za svoj odchov.
Pri kúpe leguána si dávame pozor: kupujeme čulé bystré zviera, nesmie byť apatické. Musí mať jasné čisté oči a okolie kloaky. Tlama je pekná ružová s rovnými nepokryvenými čeľusťami. Na pokožke nesmú byť spáleniny, opuchy, jazvy a je peknej zelenej zdravej farby Pozor na roztoče pod šupinami a hlavne musí žrať, brucho musí byť plné,netrčia rebrá. Je dobré si zobrať so sebou človeka,ktorý  má skúsenosti s jaštermi, aby ste predišli prípadnému sklamaniu z úhynu zvieraťa.
Pri kúpe od predajcu,ktorý tvrdí ,že ide o jeho vlastné odchované mláďatá treba vyžadovať aj foto rodičov,prípade chovného zariadenia.
U poctivých chovateľov nie je problém tieto údaje získať,dokonca takýto chovateľ je hrdý na svoj odchov a v prípade dohody Vám umožní osobný výber u neho doma.
 

Záver:

Treba si uvedomiť jednu vec:  Kúpou tohoto krásneho plaza len všetko začína, cena za zviera je len zlomok sumy, ktorú vynaložíme na energie, techniku, stravu, lieky a vitamíny v budúcnosti.

Väčšina obchodníkov zavádza,že je to vhodné a jednoduché zviera na chov pre začiatočníkov! Toto je obyčajné a hrubé klamstvo! Slúži nepoctivému predajcovi iba za účelom rýchleho predaja!
Leguán zelený sa dožíva pri správnej opatere aj 25 rokov, môže dorásť do dĺžky 200cm, je náročný na priestor, stravu, musíte sa mu venovať, je to inteligentný a spoločenský tvor, no v období párenia môže byt nevyspytateľný. Niektorí jedinci môžu byť agresívni a medzi sebou neznášanliví.

Treba si dať pozor aj na platnú legislatívu.Iguana iguana spadá pod dohovor Cites - II / B.Nie je síce povinnosť registrácie,ale chov sa eviduje na Druhovej karte exemplára živočícha a je potrebný aj doklad o nadobudnutí.
Ja som tomuto zvieraťu neodolal a v súčastnosti chovám troch takýchto zelenáčov.Odchov sa mi zatiaľ nepodaril,samička bola na svoj vek malá a  prvá znáška prišla podľa mňa zavčasu.Aj tak pri prvých znáškach bývajú vajíčka väčšinou neoplodnené.

Podrobnejšie a špecializovaná články venované chorobám a ostatným problémom pri chove leguánov nájdete aj tu:

.

Všetky odkazy tu umiestnené sú so súhlasom autorov.

Týmto im ďakujem za ich čas,obetavosť,námahu  a podporu pri mojich začiatkoch s chovom Iguana iguana.

 

 
 

 

                                                                                                      

 

 

 Touto cestou ďakujem Michalovi, Marcelke a im blízkym nadšencom,ktorí veľa času a nemálo financií venujú záchrane poškodených, nechcených zelenáčov.
http://www.reptile.cz/

 V.M . Johny    

kontakt : johnye13@azet.sk                                                       29. 7. 2009

  Posledná úprava 26.12.2014

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Chov v dome

(david, 13. 12. 2012 14:46)

chcel by som sa spýtať či je možne chovať leguánov volne po dome a či keď je samica gravidná či jej to nebude vadiť pri znáške

Re: Chov v dome

(Johny, 15. 12. 2012 11:55)

Možné je všetko,len to neznamená,že je to správne.
Samice vyžadujú špeciálne podmienky a neviem si predstaviť,ako bude v dome hľadať kladisko.
Ďalšia vec,pochybujem,že v dome je teplota 32-35 st.

prekacovanie leguána

(Eliška, 8. 12. 2012 10:13)

Ahoj. Rada by som sa spýtala, máme leguána už asi 3 roky. Najskôr mal menšie terárium kde bol veľmi aktívny, stále sa chodil vyhrievať. Už asi pol roka ma vačšie terárium, kde stále len leží hore na konároch a málokedy zíde dole zohrievať sa. Včera sa isiel najesť a zacalo ho prekacovať na strany. Môže to byť tým že je stuhnutý?

Re: prekacovanie leguána

(Johny, 8. 12. 2012 16:30)

Zdravím.Pri problémoch treba vždy popísať presné podmienky chovu. Teploty,vybavenie,rozmery terária a samozrejme stravu.Toto vyzerá na dlhodobejšie zlé podmienky chovu.Nedostatok vitamínov ,možno nízke teploty a nedostatok UVB
Nerozumiem vete - "málokedy zíde dole zohrievať sa ". Veď leguán väčšinu času trávi vylihovaním v najvyššej časti terária. Tam sa umiestňujú lampy na ohrev. Dole chodí iba vykonávať potrebu,piť,kúpať sa alebo žrať.Terárium orientované na výšku je teda samozrejmosť,je to predsa stromový jašter.Najlepšie a najrýchlejšie riešenie je návšteva veterinára.Ten po odbornom vyšetrení určí spôsob liečenia.

Problémy s kŕmením

(Peter, 17. 4. 2012 18:41)

Ahoj Johny, tu je Peterko.
Nakoľko si mi vždy odpovedal zodpovedne, obraciam sa na teba aj tentokrát. Neviem čo sa mi udialo, ale Filip proste prestal žrať. Terárko som vôbec nemenil, on sám je v poriadku, aj podľa veterinára, čisté oko, čistá papuľka, pohyb v poriadku, našiel som na ňom zopár parazitov, ale tie som už dávno zlikvidoval arpalit sprejom zakúpeným v zverimexe, teplota v terárku 30°C, na polici pod UVB lampou 41°C, má k dispozícii aj UVB výbojku, vodu má v bazéne, misku som takisto nemenil, má rovnakú a na rovnakom mieste na polici, vlhkosť udržujem zvlhčovačom na 60-70%, no a prosto prestal žrať. Najprv som myslel, že tí paraziti, ale už vyše mesiaca som parazita nenašiel, a cez to všetko ho musím dokrmovať, lebo k miske síce príde, skontróluje a odíde, s hltaním potravy problémy nemá, banán napríklad skonzumuje sám, ale ostatné bez záujmu, iba núteným dokrmovaním, teraz sa akurát chytil na kvety púpavy, dostával, čo sa dalo, kučeravý šalát, mrkvu, cukinu, jablko, kukuricu sterilizovanú, hrášok, listy z muškátov, listy čínskej ruže, teraz už aj púpavu a lucerku, kvety čerešne ja už ani neviem, čo ešte, prosto netuším, čo sa mohlo stať, vitamíny dostava v listoch, samozrejme nútene, takže neviem, čo už by mu mohlo chýbať. S nedočkavbosťou očakávam Tvoju odpoveď. Môžeš mi prosím poslať odpoveď na peter.pokorny1@gmail.com? Ďakujem. Ahoooj.

Re: Problémy s kŕmením

(Johny, 25. 10. 2012 16:06)

Kukuricou nekŕmiť!!! Základnou zložkou potravy má byť listová zelenina.

chov leguana

(marko, 22. 10. 2012 19:50)

chov leguana je tažky ale stoji to za to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chovam leguana lebo ma fascinuje od malička
MENO: DZesi
VEK: 2 roki

Re: chov leguana

(Johny, 25. 10. 2012 16:02)

Tak to je super.Pri zabezpečení kvalitných podmienok bude prosperovať.Držím Ti palce,v prípade potreby sa môžeš vždy spýtať.
P.S. nemusíš vystupovať pod 2 menami.

leguan

(Edi Donadski 14 rokov , 22. 10. 2012 19:46)

leguan je to najkrajšie ziera na svete

jake podloži pro leguana

(podloži, 20. 3. 2012 7:59)

Ahoj lidi mohl by mi z vas nekdo poradit jake mam nebo
muzu dat podlozi pro leguana? Lidi mi rikaji ze zadne ale je mi blbi davat mu tam noviny, prirozene taky prece
nezije na novinach diky za radu.

žiarovka

(Johny, 11. 2. 2012 12:18)

Takto, UVA žiarenie má každá obyčajná žiarovka,trubica,kompaktná žiarivka.
UVB - pozri si článok tu na mojej stránke.

Žárovka

(Denisa , 10. 2. 2012 8:44)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaká žárovka je důležitější, jestli UVA nebo UVB, měli jsme UVA a ta praskla. Tak nevím jakou koupit. Ta s UVB má v i UVA? mám stínítko jen na jednu žárovku. Jinak přes léto je ve venkovním teráriu na přímém slunci. prosím o radu

strava

(Andrea, 29. 1. 2012 11:36)

Ahoj mam uz mesiac leguana.mam snim mensi problem.vsade citam,ze su bylinozrave.videla som aj tabulku,ze 85-90% je rastlinna potrava.kazdy den mu davam nieake salaty,zeleninu,skusala som uz aj ovocie...nic stoho mi nechce zrat.ale ak mu pustim velkych konikov tak zerie,nechce ani cvrckou ani iny hmyz.zerie mi iba kobylky.nie je lahke ich dostat v kazdom obchode obcas sa stane ,ze ich nemaju aj 2 tyzne.on ine nezerie...nevim ako ho naucit na tu rastlinnu potravu

Re: strava

(johny, 5. 2. 2012 22:17)

Ako som ti už odpísal,zamenili ti ho za Agamu kočinčínsku.

potrebujem pomoc

(jakub, 30. 11. 2011 11:26)

prosim pištemi na email commandossvpokec.sk
mam prolem leguan ma napuchnutu nohu proste mu to troska hnisa.. a nezvliekasamu vsade koza maju tvrdu a a taku hnedu a ma vsetko co potrebuje prosim co mam robit? je dost agresivny ma 1 rok

free

(Johny, 23. 11. 2011 22:08)

Ja takyto chov neuznavam.Ak je lego dospely,ma zabezpečeny svoj kutik s ohrevom a uvb lampou môže byt.
Ak živori niekde na gauči,radiatore...lepšie je mu v terku.Nehovoriac o dalšich nastrahach a škodach v izbe.

Leguan

(nikolas, 23. 11. 2011 20:09)

Dobry ked mam leguana cez den pusteneho po byte,vadi to???na noc ho davam do terarka ale obcas spi tiez vonku...:)

Plachosť

(Johny, 11. 11. 2011 19:22)

Ohladom Uvb - ta ,Par žiarovka je klasicka,reflektorova žiarovka,to nema nič spoločne s Uvb a tu kup,až sa ti sučasna vypali.
Uvb - tu by som doporučil Sylvaniu Reptistar 100 w,alebo Solar glo 125 w.Su aj 160 w verzie,ale neviem,či by pre teba neboli moc silne.
Zvliekanie - nikdy som to časovo neskumal,zvliekaju sa neustale.

Plachosť

(Miroslava, 10. 11. 2011 19:59)

Hneď zajtra objednám aj časovač a skúsim mu vymeniť aj Uvb-čku za 80w Parku,aspoň uvidím,aký je rozdiel v svietivosti a ako bude na to krpec reagovať.Skúsim mu trochu zmeniť režim a uvidím,čo to povie.A ešte sa spýtam na poslednú vec,o ktorej som sa zatiaľ nikde nedočítala a ty ako chovateľ mi budeš vedieť z vlastnej skúsenosti povedať,aké sú asi intervaly medzi jednotlivými zvliekaniami.Náš legoško sa zvlečie,prejdú cca 2 týždne a už sa začína zvliekať zas.Na to,že ho máme doma cca 4 mesiace sa mi zdá,že sa mi až príliš rýchlo mení pred očami,ale teda on toho aj zožere.Ďakujem za info,tvoje odkazy dosť pomohli.

Plachosť

(Johny, 9. 11. 2011 20:48)

Nie,vôbec ma to neobťažuje.Poradim ti napr. toto:
http://www.google.sk/search?q=spinacie+hodiny&hl=sk&rlz=1C1DVCF_enSK360SK361&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=V9e6TuSEOsrKswa42pC9DA&ved=0CFsQsAQ&biw=1440&bih=785&sei=%20W9e6TqmXGcrItAaG17HABg
Uvb bude zrejme neaka kompaktna žiarivka,tie su pre lega slabe maju slabu učinnost a životnosť.
Substrat žiadny ak to nie je samička,ale to ma zatial čas.Skus kupit potom možno 80 - 100w Par žiarovku,nekupuj predražene zdroje s peknymi obalmi.
http://www.led-svetlo.sk/index.php?categoryID=92
Odkazy su len pre info.