Choď na obsah Choď na menu
 


Chov a starostlivosť o Iguana iguana.

29. 7. 2009

 

  Leguán zelený patrí v dospelosti medzi najväčšie  druhy jašterov,dorastajú dĺžky 130-180cm z čoho 2/3 dĺžky pripadajú na chvost.Leguány žijú vysoko v korunách stromov, v okolí vodných tokov , v pásmach tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky,veľmi dobre šplhajú a plávajú.

vyskyt-iguana.jpg

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
zdroj obtázka :http://www.reptile.cz/images/stories/Lego_rozsireni/Biomy_svetaLego.jpg
Iné názvy: Green Iguana, Grüner Leguan, Leguán zelený
Potrava:
Posledné výskumy ukazujú, že je 100% bylinožravec aj keď v prírode počas kŕmenia skonzumujú na listoch sa nachádzajúci hmyz. Leguána kŕmime viackrát denne vždy čerstvou potravou a nesmieme zabudnúť na čistú pitnú vodu. Aj keď leguána možno nikdy neuvidíme piť, musí mať dostatok vody.Niektoré pijú pri roseni alebo pri kúpaní,jednoducho olizujú kvapky vody.

Hlavnou zložkou potravy sú listy a listová zelenina: Listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skoroceľ, vika siata, hluchavka biela, žerucha, rukola, roketa, polníček, listy aj kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy, brezy.
V zimnom období,keď nie je dostatok prírodnej potravy kŕmime aj zeleninou:  tekvica, cuketa, dyňa, zelená fazuľka, strúhaná mrkva, petržlen, paštrnák,zeler, červená repa, listy redkvičky,kalerábu, šalátová uhorka, paprika,čínska kapusta,kučeravý kel,poľné uhorky,stopkový zeler .  Ovocím kŕmime málo, iba ako spestrenie potravy, alebo mlsotu ako odmenu: jablko,hrozno,banán,jahody,mango,avokádo,hruška,čerešne,

slivky,kivi. 

 

 

 Do stravy môžeme tak 2x za 14 dní pridať pre spestrenie varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny,ovsené vločky - ale leguánom starším ako 1 rok.

Zeleninu a ovocie nastrúhame strúhadlom-pri krájani hrozí udusenie kúskami potravy.

Na trhu boli aj kvalitné granulované krmivá na rastlinnej báze,ale  sú čoraz menej dostupné, pri kúpe si treba dávať pozor na zloženie,lebo niektorí vyrobcovia pridávajú rôzne živočišne, najmä rybie prísady. Ja vôbec takéto krmivo nepoužívam.
 

Terárium:

Terárium pre leguána staviame orientované hlavne na výšku, leguány sú stromové  jaštery a väčšinu času trávia vylihovaním v najvyššej časti terária.Na začiatok pri kúpe malého 30-40 cm prcka doporučujem menšie /150 x100x80cm/. /v x š x h / .Skôr si na nás zvykne a nebude vo veľkom stratený a hlavne budeme mať dostatok času na prípravu veľkého terária.Malo by byt umiestnené na podstavci nie na zemi,s otváraním z predu. Leguán musí mať pocit bezpečia,preto je vhodné aby konáre prípadne miesto na odpočinok a vyhrievanie bolo nad úrovňou našej hlavy.Nedoporučujem terárium prerobené z akvária.Pri manipulácii a prístupu zhora dochádza k stresovaniu zvierata.Majú vrodený inštinkt - strach z vtákov a pod.. 
Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla.Ak je okno na slnečnej strane,musime v lete dávať pozor aby nedošlo k prehriatiu leguána!Častejšie rosíme,poprípade okno zatienime žalúziami a pod.

 Pre dospelého leguána je vhodné terárium 250 - 200 /v/ x 200 - 160/š/  x 150 /h/  cm,ak máme dostatok miesta, aj väčšie.
Aby mohol šplhať a loziť, osadíme ho silnými konármi /niekoľko osadíme aj vodorovne, aby mal možnosť sa pekne natiahnuť/. Keďže radi leňošia a ohrievajú sa,môžeme do terária umiestniť aj pár políc,kde mu budeme dávať misky s potravou a vodou. Používame konáre všetkých ovocných stromov, ďalej buk, dub,hrab,jaseň ,lipa, breza, topoľ,smutná vŕba...
Nevhodné sú ihličnaté stromy, pretože aj po dlhom čase vylučujú smolu, nevhodný je agát, akácie, oliva,baza .
Konáre upevníme na pevno, nesmú byť prekrížené, pretože pri lození si môže - hlavne mladý leguán zlomiť chvost. Na dno terária doporučujem pevnú podlahu bez substrátu - nehrozí riziko zožrania , nemusime si lámať hlavu pri výbere ,odpadá riziko tvorenia baktérií a ľahšie sa udržuje v čistote. Použiť môžme  linoleum,dlažbu,plávajúcu podlahu.  Niektoré leguány na zem nelozia.
Živé rastliny v teráriu nemajú dlhú životnosť, leguány ich buď zožerú, alebo polámu. Keby ste sa predsa  rozhodli do terária rastliny umiestniť, zamerajte sa na nejedovaté druhy. Umelé rastliny sú síce trvácnejšie, ale neodporúčam výrobky pochádzajúce z Číny, kvôli nevhodným materiálom a farbám.

Hygiena:
Je to čistotné zviera, časom sa naučí robiť svoju potrebu na jedno miesto kam podložíme noviny alebo nádobu s vodou vhodných rozmerov. Ja používam vaničku na kúpanie detí , voda sa vyleje , odpadá veľa práce a je to jednoduchšie kvôli hygiene.
Leguány sa radi kúpu a plávajú a ak máme možnosť zakomponovať do terária nejaký druh bazénu, neváhame. Pozor, radi do vody robia svoju potrebu, preto pripadá dosť práce a nákladov na vodu, niekedy ju meníme aj viackrát denne a teplota vody musí byť minimálne 25 st. Celzia , preto je lepšie ho naučiť na kúpanie vo vani. Leguána rosíme viackrát za deň, najmä zo začiatku kým si zvykne na nás a  manipuláciu v teráriu.


Ohrev a osvetlenie terária.
Leguán   zelený je denný druh - aktívny je cez deň a v noci spí. Všetku svoju energiu čerpá zo slnka, je závislý na teplote okolia a preto mu musíme slnko nahradiť umelými zdrojmi.  Aby prebehol správny proces trávenia, leguán potrebuje teplotu od 32 st., na vyhrievacom mieste musí byť teplota od 35 – 38st a musí mať možnosť zliezť do chladnejšej časti terária, kde udržujeme teploty od 25 do 28 st.. V noci nesmie teplota klesnúť dlhodobo pod 20 st.Osvetlenie a ohrev riešime kvalitnými halogénovými – bodovými svietidlami, ktoré nasmerujeme na viacero miest, kde sa bude leguán ohrievať a tráviť väčšinu času. Na tieto miesta neumiestňujeme misky s vodou a potravou.

Takéto kvalitné svetlá pri menších teráriách do výšky 150 cm umiestníme nad strop terária.Ten doporučujem zhotoviť z dierovaného materiálu - napr. rôzne druhy pletív s malými okami.V takomto prípade lampy zbytočne nezaberajú priestor malému legovi a nehrozí možnosť škaredej popáleniny.Tie sa zvyčajne zle a dlhodobo liečia.

Pre leguány sú podstaté dva druhy UV žiarenia:
UVA: toto žiarenie vydáva väčšina druhov svietidiel, má priaznivý vplyv na psychiku zvierat, ich farbu a správanie.
UVB:je to najdôležitejšia zložka ultrafialového žiarenia, s jeho pomocou prebieha v organizme leguána syntéza vitamínu D 3, pri jeho nedostatku trpia leguány nemocou MBD /metabolic bone disease/ - metabolická porucha kostí. Väčšinou je neliečiteľná a  končí úhynom leguána.
Je niekoľko druhov zdrojov UVB žiarenia - klasické lineárne trubice, kompaktné svietidlá –do klasickej objímky /E27/ a vysokotlaké výbojky. Sú to všetko špeciálne typy svietidiel dostupné v špecializovaných obchodoch. Je nutné si uvedomiť, že do tak veľkého terária musíme kombinovať viacero druhov  svietidiel. Lineárne trubice a kompaktné žiarivky sú pre leguány nevhodné. Majú malý podiel UVB žiarenia a slabú účinnosť, iba niekoľko  cm od telesa. Netreba šetriť a hneď kúpiť kvalitnú výbojku.

Vložené financie sa vrátia na životnosti a kvalite svetelných zdrojov,ale hlavne na zdraví a spokojnosti leguána.Tento fakt veľa chovateľov podceňuje , zbytočne vznikajú zdravotné problémy, nežravosť,zlý proces trávenia.

Dobré podmienky potrebuje leguán od malička,keď sa to zanedbá nedôjde k správnemu vývinu,samičky riadne nedospejú.V dospelosti zas sa často vyskytujú problémy s kladením vajíčiek a väčšinou končia na operačnom stole u veterinára alebo úhynom.
Svetlá montujeme do terária na strop - toto platí pri vysokých teráriách -  tak, aby nebola možnosť spálenia sa leguána o svietidlo a dodržujeme predpísanú vzdialenosť udávanú výrobcom lampy!

Sklo Uvb žiarenie neprepúšťa,maximálne špeciálne a drahé sklá. Treba si uvedomiť,že leguány výborne šplhajú a skáču !
Ak máme možnosť vystavovať leguána priamemu - nefiltrovanému žiareniu – ubytujeme ho na leto do voliéry /pozor na nočné teploty - nesmú klesnúť dlhodobo pod 20 st , pozor na prievan a dážď/.

Veľa chovateľov podceňuje dôležitosť UVB žiarenia ,preto som s dovolením autorov vložil odkazy na špecialne články o svetlách a ich recenziách.

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-vybojky.html

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-zarivky.html

http://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trubice.html

 

http://www.terashop.cz/ 

Dostupnosť:
Leguána už teraz kúpime  hocikde, existujú rôzne teraristické predajne, burzy, výstavy, cez inzeráty a je bohužiaľ veľa dovozcov, ktorí vozia leguány v zlom zdravotnom  stave zo zahraničia.Väčšina zvierat aj tak pochádza z faremných odchovov zo zahraničia.Dokonca mnohí predajcovia sa nehanbia predávané mláďatá vydávať za svoj odchov.
Pri kúpe leguána si dávame pozor: kupujeme čulé bystré zviera, nesmie byť apatické. Musí mať jasné čisté oči a okolie kloaky. Tlama je pekná ružová s rovnými nepokryvenými čeľusťami. Na pokožke nesmú byť spáleniny, opuchy, jazvy a je peknej zelenej zdravej farby Pozor na roztoče pod šupinami a hlavne musí žrať, brucho musí byť plné,netrčia rebrá. Je dobré si zobrať so sebou človeka,ktorý  má skúsenosti s jaštermi, aby ste predišli prípadnému sklamaniu z úhynu zvieraťa.
Pri kúpe od predajcu,ktorý tvrdí ,že ide o jeho vlastné odchované mláďatá treba vyžadovať aj foto rodičov,prípade chovného zariadenia.
U poctivých chovateľov nie je problém tieto údaje získať,dokonca takýto chovateľ je hrdý na svoj odchov a v prípade dohody Vám umožní osobný výber u neho doma.
 

Záver:

Treba si uvedomiť jednu vec:  Kúpou tohoto krásneho plaza len všetko začína, cena za zviera je len zlomok sumy, ktorú vynaložíme na energie, techniku, stravu, lieky a vitamíny v budúcnosti.

Väčšina obchodníkov zavádza,že je to vhodné a jednoduché zviera na chov pre začiatočníkov! Toto je obyčajné a hrubé klamstvo! Slúži nepoctivému predajcovi iba za účelom rýchleho predaja!
Leguán zelený sa dožíva pri správnej opatere aj 25 rokov, môže dorásť do dĺžky 200cm, je náročný na priestor, stravu, musíte sa mu venovať, je to inteligentný a spoločenský tvor, no v období párenia môže byt nevyspytateľný. Niektorí jedinci môžu byť agresívni a medzi sebou neznášanliví.

Treba si dať pozor aj na platnú legislatívu.Iguana iguana spadá pod dohovor Cites - II / B.Nie je síce povinnosť registrácie,ale chov sa eviduje na Druhovej karte exemplára živočícha a je potrebný aj doklad o nadobudnutí.
Ja som tomuto zvieraťu neodolal a v súčastnosti chovám troch takýchto zelenáčov.Odchov sa mi zatiaľ nepodaril,samička bola na svoj vek malá a  prvá znáška prišla podľa mňa zavčasu.Aj tak pri prvých znáškach bývajú vajíčka väčšinou neoplodnené.

Podrobnejšie a špecializovaná články venované chorobám a ostatným problémom pri chove leguánov nájdete aj tu:

.

Všetky odkazy tu umiestnené sú so súhlasom autorov.

Týmto im ďakujem za ich čas,obetavosť,námahu  a podporu pri mojich začiatkoch s chovom Iguana iguana.

 

 
 

 

                                                                                                      

 

 

 Touto cestou ďakujem Michalovi, Marcelke a im blízkym nadšencom,ktorí veľa času a nemálo financií venujú záchrane poškodených, nechcených zelenáčov.
http://www.reptile.cz/

 V.M . Johny    

kontakt : johnye13@azet.sk                                                       29. 7. 2009

  Posledná úprava 26.12.2014

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Plachosť

(Miroslava, 9. 11. 2011 19:56)

Vieš,Johny,rada by som,ale u nás to nie je jednoduché,lebo ja robím na 2 smeny a chlap krátky,dlhý týždeň,takže mu chap zasvieti ráno,keď odchádza o ôsmej a ja mu vypínam,keď sa vrátim večer o pol jedenástej.A takto dlho mu svietia obe svetlá.Terárko má rozmery 200x100x80 (výška,šírka,hlbka),aká je Uvb kvalitná ti nepoviem(stála cca 20 e,vyhodila som obal,inak by som napísala),ale obe sú z exotery a výhrevná je 100 watová Sun Glo,teplota priamo na výhrevnom mieste je 36 stupňov,pri oboch zapnutých svetlách je vlhkosť terkacca 55 %,keď zhasnem,do pol hoďky stúpne na 75 %.Keď som mala na spodku lignocel,bola vlhkosť až 90 %-ná,ale bála som sa,aby z toho nechytil niaku pliagu,plieseň,zápal...,lebo sa v tom dosť často kutrával.Teraz má na spodku čisté sklo,na mieste,kde spiní má noviny a na druhej strane žrádlo a vodu.Rosím 2 x denne(ráno,večer),na spodku terárka má v jednej tretine šírky bazén s cca 15 litrami vody,len škoda že ho vôbec nevyužíva.Dúfam,že ťa moc neobťažujem tým,že sa tak rozpisujem,ale som vďačná za každú dobrú radu a skúsenosť,aspoň môžem pozorovať a porovnávať.Ďakujem a tvoju ochotu a čas .

Plachosť

(Johny, 9. 11. 2011 18:35)

Leguánovi treba nastavit režim 12 hod ,čiže 12 hod svietit,zvyšok bez.Podla kvality Uvb svietit s uvb 6-10 hod.Ohrev podla požadovanej teploty na vyhrevnom mieste 30-35 st.Na noc môže teplota klesnut aj na 20 st .Ak ide svetlo z miestnosti nevadi,ale v terku by som už nesvietil.Takto si nastavi svoj režim,podla vyhriatia bude žrat a všetko okolo toho.

Plachosť

(Miroslava, 8. 11. 2011 23:16)

Keď sme ho skušali brať odspodu,práve vtedy sa snažil útočiť a kúsať.Keď ho ideme chytať,najskôr ideme rukami z boku,aby na ne videl a práveže ho vždy chytáme zhora,vtedy sa síce trochu prikrčí,ale potom sa nechá chytiť v pohode a nebráni sa,pre zlé skúsenosti to už zo spodu radšej neskúšame.ten náš krpec mi niekedy pripadá,ako by bol celý akosi prevrátený naopak a vymyká sa každej normálnej charakteristike.Terárko máme v spálni vedľa postele,aby sa okolo neho chodilo čo najmenej a aby nebol v strese.Keď sme ho kúpili,tak vstával ráno o siedmej a už o štvrtej chodil spať a prespal až do rána(mal 3 mesiace) a teraz vstane,keď mu zasvietime aj ráno o ôsmej a spávať chodí koľkokrát aj o polnoci a to ho musíme hnať spať.Ale pravda je,že sa mu svieti celý deň.Vôbec mu nezhasíname,lebo pod lampami na striedačku prelehní celý ten deň.

Plachosť

(Johny, 7. 11. 2011 19:53)

Chce to trpezlivosť a veľa času.Ešte jedna vec,je dobré pristupovať k legovi odspodu,nie zhora.Mal by byt aspon v urovni očí,pri manipulacii zhora mu človek pripada ako predator a prirodzeny nepriatel.Tiež treba myslieť na to,že ludske ruky pre neho tiež predstavuju niečo obrovske.

Plachosť

(Miroslava, 7. 11. 2011 16:24)

So zvliekaním problémy nemá,rosím ho pravidelne.Z ruky nám žral asi 2 x,inak nechce,vždy zdrhne a schová sa.Vôbec sa v ňom nevyznám,akoby mal dve povahy a nálady.Keď ho chytím,najskôr bojuje,ale keď ho rozhladkám,sám sa vtláča do ruky,také mu to je príjemné.A takto vydrží strašne dlho,len aby sme ho škrabkali.A keď ho pustíš,tak je to zase po starom.Keby si ma videl,ako sa s ním koľkokrát aj pol hodinu rozprávam,asi by si umrel od smiechu.A on len hladí ako puko.Ďakujem ti za ochotu a som rada,že si sa podelil o skúsenosti,teraz mi aspoň dvihlo nádej,že nám raz bude dôverovať tak,ako by sme chceli.

Plachosť

(Johny, 6. 11. 2011 21:48)

Jeden z mojich legov nema tiež rad vodu.Malokedy lozi do vaničky,prenos do kupelne by bol velky boj.Je nedôverčivy a plachy,.Mam ho od malička a ma asi 4 roky..Každy lego je iny,chce to vela trpezlivosti.Ked sa nechce kupat,stačí ho len rosit.Pokial nema problemy so zvliekanim,tak by som to neriešil.Pravidelne sa mu prihovaraj ,skus občas krmit z ruky,ked je sam zvykne si.Ako spravne pišeš,nič nerob na silu.

Príliš plachý

(Miroslava , 6. 11. 2011 21:23)

Ahoj Johny,chcela by som ťa len poprosiť o radu,lepšie povedané o skúsenosti s leguánmi.Mám doma pol ročného prcka, všetko je sním v poriadku,je zdravý,krásne žerie,pekne sa zvlieka,je veľmi múdry a aj potrebu sa rýchlo naučil robiť na jedno miesto,ale trošku ma trápi,že je strašne plachý a neznáša vodu.V terárku má bazén s vodou,ale vôbec doňho nechodí a keď ho dám do vane,chvíľu zapláva a hneď sa pýta von.A keď ho beriem z terka,tak sa dosť bráni,šlahá chvostom,ale potom je už v úplnej pohode.Nič nerobím na silu a viem,že to nie je pes,ale rada by som počula tvoj názor,aby nebol taký nedôverčivý až bude veľký,aby potom nebol problém.Ďakujem ti za čas aj ochotu :o)

Leguan

(Zuzana, 4. 10. 2011 14:42)

Moj ked nechcel jest som ho nakrmila nasilu a potom sa rozjedol treba trpezlivost sa boji je v strese

Výmena UVB

(Yvan, 18. 12. 2010 13:23)

Dnes som vymenil UVB Exo terra žiarivku Repti Glo 5 za Exo terra solar Glo 125W nakolko som sa dočítal,že repti glo 5 je veľmi málo výkonná v spektre UVB .http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-...
Terko dostalo úplne nový rozmer je omnoho lepšie presvietené legoše okamžite ožili a sú aktívnejšie.To sú moje prvé postrehy. O ďaľších budem informovať. Moje tera aj s chovancami, avšak ešte so starým UVB
nájdete na http://www.akvarko.cz/terarium.php?nadrz=6192&druh=1&typ1=J&text=leguan
Chovu zdar

leguan

(johny31, 17. 12. 2010 20:23)

Zdravím,popište mi velkost teraria a teploty na vyhrevnom mieste.Ja doporučujem teplotu 35-40st.
Tu vyhrevnu žiarovku - tou musite svietit podla dosiahnutej teploty.
Uvb zdroj - tym môžete svietit 12 hod. denne-teda myslim konkretne ten,čo použivate teraz.
Mlade a čerstvo kupene leguany sa musia najskôr adaptovať na nove prostredie.Leguana nechajte v klude,zbytočne mu do terarka nechodte,len pri hygiene a vymene potravy a vody.Musite si uvedomit,že bol vystaveny niekde v obchode,chodili okolo neho množstva ludi a určite v zlych podmienkach,vzhladom na to,že vam dokonca ani nevedeli poradit.Najlepšie by bolo ak mi pošlete foto na
johnye13@azet.sk

prosím o pomoc

(Dana Jankularova, 17. 12. 2010 20:03)

Kúpili sme synovi leguana zeleneho mameho už 3 dni a ešte sme ho nevideli jesť .Ma žíarovku na vyhrev 75 W a ešte jednu žiarovku to je REPTI GLO 5.0 UVB a je 13W poprosím o pomoc ako to ma bit zapete načo by sme ho nalakali na žradlo mi sme ho kupili v obchode ale nejak nam tam neporadili čo a ako .No aby neprišiel syn o daprv ako budú vianoce ,Za odpoved velmo pekne dakujem